از شدت آلام همکاری اقتصادی انتخابات انتخابات ریاست جمهوری

از شدت آلام: همکاری اقتصادی انتخابات انتخابات ریاست جمهوری بین الملل کاهش مشارکت مشارکت مردم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند ، گزارشی از م

راهکارهای جذب سرمایه گذاری و همکاری خارجی از طریق اصلاحات داخلی در کنار جلب اعتماد بین المللی با اعتبار برجام، در مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ بررسی

مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند ، گزارشی از م

گزارشی از مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ/ اتحادیه اروپا: مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند

عبارات مهم : اروپا

راهکارهای جذب سرمایه گذاری و همکاری خارجی از طریق اصلاحات داخلی در کنار جلب اعتماد بین المللی با اعتبار برجام، در مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ بررسی شد و اتحادیه اروپا بار دیگر با تکرار خبر محکم حمایت از برجام تاکید کرد که مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های آن را حس کنند.

به گزارش ایرنا، همایش دو روزه چهارمین مجمع کشور عزیزمان ایران اروپا (EIF4) سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در ‘دولدر گراند هتل’ زوریخ برگزار شد. حمایت قاطع اروپا از برجام و تاکید بر اینکه مردم و شرکتهای ایرانی باید نتیجه های برجام را حس کنند، یکی از مهمترین خبرها بود که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در کنار آن لزوم اصلاح ساختارهای اقتصادی و بانکی و زیاد کردن شفافیت بانکی و مالی نیز از پرسشها مطرح شده است بود.

مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند ، گزارشی از م

‘اسفندیار باتمانقلیج’ موسس مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در آخر این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که چندین جلسه بسیار مهم و اساسی در حاشیه همایش امسال زوریخ بین شرکتهای ایرانی و خارجی برگزار شد .

وی با بیان اینکه در همایش امسال نزدیک به 450 نفر از حدود 150 شرکت ایرانی و خارجی از جمله 25 شرکت بزرگ و آشنا شده است حضور داشتند، گفت: هیاتهای خارجی با حضور در این همایش استراتژی تجارت در کشور عزیزمان ایران را بهتر می شناسند و با شریکان ایرانی آشنا می شوند و امسال از هیاتهای که آمده بودند چندین شرکت بزرگ کشور عزیزمان ایران توانستند با شریکان اروپایی جلسات شخصی مهمی داشته باشند ولی بهتر است فعلا اسم شرکتها را ذکر نکنیم.

راهکارهای جذب سرمایه گذاری و همکاری خارجی از طریق اصلاحات داخلی در کنار جلب اعتماد بین المللی با اعتبار برجام، در مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ بررسی

باتمانقلیج در خصوص دورنمای فعالیت ها و همکاری های اقتصادی کشور عزیزمان ایران و اروپا گفت: در کل ، کار زیاد مانده ولی خوشبختانه پرسشها موجود را می توانیم حل کنیم.

** خبر قاطع اتحادیه اروپا در حمایت از برجام

سخنرانی ‘هلگا اشمید’ دبیر کل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) در دومین روز از این همایش توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرد. اشمید در این صحبت بطور تلویحی ادعاهای آمریکا را راجع به ارتباط برجام با پرسشها منطقه ای رد کرد و گفت: برجام توافق صلح یا توافق منطقه ای نبوده بلکه یک توافق عدم اشاعه هسته ای بود و مهم است که توافق هسته ای مقصر مسائلی که قرار نبوده به آنها بپردازد، آشنا نشود .

وی با بیان اینکه ‘مهم است که مردم و شرکتهای کشور عزیزمان ایران بطور مستقیم مزایای توافق هسته ای را احساس کنند’، افزود: ما در اتحادیه اروپا از همکاری اقتصادی بین کشور عزیزمان ایران و اروپا در تمام سطوح سیاسی و در سطح سیاست گذاری حمایت می کنیم .

مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند ، گزارشی از م

اشمید گفت: ما در اتحادیه اروپا هر کاری می توانیم جهت توضیح چارچوب قانونی موجود در کشور عزیزمان ایران جهت نظام مالی و بانکی اروپا انجام می دهیم و یک راهنمای 50 صفحه ای راجع به اوضاع بعد از برداشته شدن تحریم ها ارائه کرده ایم و همچنین در این زمینه با بخش شخصی و شریکانمان در دنیا تعامل می کنیم.

وی در عین حال افزود: مسلم است که اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو نمی توانند بانکها یا شرکتهای دیگر را به اتخاذ تضمیمی وادار کنند ولی ما همچنان به تعامل با بخش مالی و نظام بانکی جهت تشویق آنها به کار کشور عزیزمان ایران ادامه می دهیم.

راهکارهای جذب سرمایه گذاری و همکاری خارجی از طریق اصلاحات داخلی در کنار جلب اعتماد بین المللی با اعتبار برجام، در مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ بررسی

دبیر کل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: همچنین کارهایی هم است که کشور عزیزمان ایران مورد نیاز است انجام دهد. ما از تلاشهای کشور عزیزمان ایران جهت پرداختن به عنوان مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم استقبال می کنیم . تطبیق یافتن با استانداردهای بانکی بین المللی و تبعیت از استانداردهای قانونی بین المللی در بخش خدمات مالی بسیار مهم هست. کشور عزیزمان ایران را تشویق می کنیم به این تلاشها ادامه دهد.

اشمید گفت: بعد از منقطع شدن طولانی مدت کشور عزیزمان ایران از نظام بانکی و تجاری بین المللی، روشن بود که تطبیق یافتن جامعه تجاری بین المللی با واقعیت تازه بعد از اجرای برجام وقت می برد.

مردم کشور عزیزمان ایران باید نتیجه های برجام را حس کنند ، گزارشی از م

وی خاطرنشان کرد : کمیسیون اروپا به عنوان نشانه ای از اعتماد به روابط مالی و اقتصادی آینده با ایران، پیشنهاد کرده که به ‘بانک سرمایه گذاری اروپا’ اجازه کار در کشور عزیزمان ایران در آینده داده بشود. تمام 28 دولت عضو اتحادیه اروپا در شورای اروپا از توسعه روابط اقتصادی با کشور عزیزمان ایران و همچنین از عضویت کشور عزیزمان ایران در شرکت تجارت جهانی حمایت می کنند.

‘اولریش فان زانتیر’ مدیر شرکت مشاوره بانکی آلمانی «KPMG» یکی دیگر از مقامات اروپایی بود که در مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا صحبت کرد و گفت: کشور عزیزمان ایران گامهای مهمی در مسیر جذب فاینانس و منابع مالی خارجی برداشته و بانکهای بسیاری در اروپا آماده همکاری با کشور عزیزمان ایران هستند. بعد از برداشته شدن تحریم ها کارها خوبی در مسیر اصلاح اقتصادی کشور عزیزمان ایران انجام شده است هر چند هنوز انتظارات بطور کامل محقق نشده و کارهای بیشتری باید انجام شود.

فان زانتیر گفت: فاینانس و جذب اعتبار خارجی از چالش های مهم بوده است و کشور عزیزمان ایران گامهای خوبی در این مسیر برداشته ولی مورد نیاز است که کارها بیشتری انجام شود. توصیه ما به شرکتها و بانکهای اروپایی این است که جلو بروید و با کشور عزیزمان ایران کار کنید؛ اگر شرکتها جلو بروند به تبع آنها دولتها نیز خود را تطبیق خواهند داد لیکن کار با کشور عزیزمان ایران منافع زیادی جهت تجارت بین المللی دارد.

این مدیر شرکت مشاوره بانکی آلمانی در پاسخ به پرسش یکی از حاضران راجع به عنوان خطر ‘بازگشت تحریم ها’ (snap back) گفت: من سیاستمدار نیستم ولی برداشت من این است که خارج از آمریکا همه خواستار کار با کشور عزیزمان ایران هستند. اروپایی ها خواستار بازگشت تحریمها نیستند. من خوشبین هستم؛ هر چند عنوان بازگشت تحریمها یک نگرانی است و موجب اکراه بعضی شرکتها از کار با کشور عزیزمان ایران می شود، ولی با اطمینان می گویم که هزاران بانک و شرکت میانگین و کوچک و شماری از شرکتهای بزرگ هستند که آماده کار با کشور عزیزمان ایران هستند.

مدیر این موسسه مشاوره بانکی آلمانی همچنین گفت که بانکهای ایرانی باید ساختار مالکیتی خود را اعلام (disclose) کنند تا موسسات مالی خارجی بهتر بتوانند فرایند بررسی حقوقی (Due Diligence) پیش از ایجاد روابط کاری را انجام دهند.

** تاکید سفیران 5 کشور اروپایی بر همکاری اقتصادی با ایران

سفیران پنج کشور اروپایی در کشور عزیزمان ایران نیز چهارشنبه هفته گذشته در دومین روز از مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا بر اهمیت استمرار برجام به عنوان یک توافق بین المللی و توسعه زمینه های همکاری با کشور عزیزمان ایران تاکید کردند.

‘دنی عنان’ سفیر دانمارک با اشاره ارقام و آمار زیاد کردن مراودات تجاری کشور عزیزمان ایران با دانمارک و سایر کشورهای اروپایی، این مساله را یکی از نتیجه های برجام دانست و گفت: برجام مزایای بسیار دیگری هم داشته است ولی در این مجمع تجاری زیاد مورد توجه است.

‘فرانسوا دلایه’ سفیر بلژیک نیز با اشاره به سخنان اشمید گفت: ما 100 درصد از بیانات اشمید حمایت می کنیم و ما 100 درصد به دنبال اجرای این توافق هستیم.

‘سوزانا ترستال’ سفیر هلند نیز در این میزگرد گفت: دو سال پیش در شروع کار خودم در کشور عزیزمان ایران پیش از روز اجرای برجام در وزارت امور خارجه کشور عزیزمان ایران با مقامات کشور عزیزمان ایران صحبت کردم و آنان تاکید داشتند که شرکتهای شل ، ک . ال . ام باید بازگردند و شما امروز می بینید که این شرکتها در حال کار در کشور عزیزمان ایران هستند و در این همایش حضور دارند ولی کارهای بسیار بیشتری باید در زمینه های متفاوت انجام شود. از روز اجرای برجام تا کنون اتفاقات زیادی روی داده و تا زمانی که برجام پا بر جا است و همه ما به آن متعهد هستیم ، این روند ادامه خواهد داشت.

‘جولیوس گویلو’ سفیر لهستان اظهار داشت: برداشت من این است که افرادی در دولت روحانی هستند که به روشنی درک می کنند بدون بعضی تغییرات عمیق در سیستم اقتصادی اوضاع خیلی پیشرفت نخواهد کرد و به نظر من نیاز است که کشور عزیزمان ایران تغییراتی ساختاری در اقتصاد انجام دهد و شفافیت را زیاد کردن دهد. اروپا و جامعه بین المللی در این مسیر باید به کشور عزیزمان ایران کمک کنند و کمک به کشور عزیزمان ایران به معنی پایبند بودن به توافق هسته ای است ؛ به نظر من راه دیگری وجود ندارد ما باید گفت وگو داشته باشیم و اگر این توافق را نداشته باشیم گفت وگویی هم نیست.

** بررسی رویکرد آمریکا به برجام

میزگرد (پنل) دیگری جهت بررسی سیاست دولت آمریکا در قبال برجام روز چهارشنبه با حضور ‘باربارا اسلاوین’ کارشناس شورای آتلانتیک و ‘جارت بلانک’ عضو موسسه ‘کارنگی’ و از مقامهای سابق وزارت امور خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما برگزار شد.

اسلاوین در این میزگرد گفت: تصور من این است که ترامپ بار دیگر اجرای برجام به وسیله کشور عزیزمان ایران را تایید نمی کند ولی این مساله الزاما به معنی بازگشت تحریمها نیست. البته در مورد ترامپ هیچ وقت نمی شود گفت که مساله ای قطعی و نهایی است لیکن او آدمی دمدمی مزاج است.

اسلاوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آخر جلسه گفت: مقامات آمریکا از تبعات لغو برجام و منزوی شدن آمریکا آگاه هستند ولی ترامپ هم دوست ندارد هر 90 روز یکبار این توافق را تایید کند و به دنبال سازوکاری با کنگره هستند که ترامپ از شر این الزام رها شود ولی گمان نمی کنم که آمریکا با بازگرداندن تحریمهای هسته ای توافق را نقض کند ولی تحریم های جدیدی وضع خواهد شد تا آمریکا در توافق باقی بماند.

** تاکید بر تحول نظام بانکی در میزگرد پرسشها بانکی و خدمات مالی

در روز اول همایش ، میزگردی در خصوص پرسشها بانکی و خدمات مالی با حضور ‘پرویز عقیلی’ مدیر بانک خاورمیانه ، ‘مصطفی بهشتی روی’ عضو هیات مدیره بانک پاسارگاد ، ‘مهدی سیف اللهی’ مدیر موسسه مالی ‘پویا’ و ‘یورن سورنسن’ از مدیران ارشد موسسه اعتبار صادراتی ‘ای کی اف’ دانمارک برگزار شد. سورسن در این میزگرد بر اصلاح شرایط کاری با کشور عزیزمان ایران بعد از برجام تاکید و خاطرنشان کرد که بانکها و موسسات مالی اروپایی بیشتری درصدد کار با کشور عزیزمان ایران هستند. وی با اشاره به امضای قرارداد ای کی اف و ‘دانسکه بانک’ دانمارک و ‘اوبربانک’ اتریش با کشور عزیزمان ایران گفت: این قراردادها بسیار مهم هستند و ما خطر ناشی از بازگشت احتمالی تحریمها را پوشش می دهیم .

وی خاطرنشان کرد که بانکهایی از ایتالیا، انگلیس و دیگر کشورهایی اروپایی نیز با کشور عزیزمان ایران همکاری می کنند.

موضوع تحول نظام بانکی در کشور عزیزمان ایران نیز در این میزگرد مطرح شد و در این ارتباط بیانات پرویز عقیلی مدیر بانک خاورمیانه مبنی بر لزوم تعطیلی یا ادغام تعدادی از بانکهای کشور عزیزمان ایران در 6 سال آینده ، مورد توجه بعضی رسانه ها از جمله رویترز قرار گرفت. عقیلی لزوم اجرای یک برنامه چند مرحله ای جهت تطابق نظام بانکی کشور عزیزمان ایران با استانداردهای جهانی ‘بازل 3’ را مورد تاکید قرارداد.

برخی رسانه ها از جمله ‘المانیتور’ نیز این صحبت عقیلی را مورد توجه قرار دادند که حدود 20 درصد از وامهای بانکی در در کشور عزیزمان ایران وام سررسید گذشته هستند (non-performing loan NPL) هستند. وی خاطرنشان کرد که دولت نمی تواند در یک مرحله 180 تا 200 میلیارد دلار هزینه تجدیدساختار بانکی را مجبور شود و این کار را در مراحلی در 6 سال آینده انجام خواهد داد تا بانکها وقت زیاد کردن سرمایه یا ادغام با بانکهای دیگر را داشته باشند یا تعطیل شوند.

مدیر موسسه اعتبار صادراتی دانمارک نیز با تایید بیانات مدیر بانک خاورمیانه ، گفت که تجدیدساختار بانکی در کشور عزیزمان ایران جهت جلب اعتماد شریکان بین المللی مهم است و تاکید کرد که اصلاحاتی به شیوه منظم و آرام باید صورت گیرد.

بهبود استانداردهای نظارتی بانکی

مهدی سیف اللهی مدیر موسسه مالی پویا خاطرنشان کرد که بانکهای کشور عزیزمان ایران استانداردهای خود در زمینه گزارش دهی از عملکرد را اصلاح بخشیده اند و ارائه گزارشهای در فواصل کوتاهتر موجب زیاد کردن شفافیت و توانایی اعتماد می شود.

** تاکید بر اهمیت بخش انرژی کشور عزیزمان ایران در میزگرد انرژی

در روز اول همایش چهارمین مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا همچنین میزگردی فرعی راجع به انرژی با حضور مقاماتی از چند شرکت خارجی برگزار شد که ‘هانس نیکامپ’ معاون امور کشور عزیزمان ایران در شرکت انگلیسی- هلندی ‘شل’ صورت شاخص آن بود.

این مقام شرکت شل با تاکید بر اهمیت کشور عزیزمان ایران جهت بازار جهانی انرژی گفت: کشور عزیزمان ایران یکی از آخرین کشورهایی در دنیا است که امکان دسترسی به نفت و گاز با هزینه پایین در آن وجود دارد و این موجب جذابیت کشور عزیزمان ایران جهت شرکتهایی مانند شل ، توتال و بسیاری از دیگر شرکت های بین المللی نفت (IOCs) می شود. در این میزگرد ‘ساریم شیخ’ مدیر بخش پاکستان و آسیای مرکزی شرکت ‘جنرال الکتریک’ و عضو هیات مدیره یک شرکت ژاپنی نیز در خصوص همکاری در بخش انرژی کشور عزیزمان ایران مطالبی بیان کردند.

اهمیت بخش انرژی کشور عزیزمان ایران ساعتی بعد از این میزگرد، در صحبت مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر هیات عامل شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور عزیزمان ایران (ایمیدرو) نیز مورد تاکید قرار داده شد . کرباسیان با بیان این مطلب که کشور عزیزمان ایران خواستار گسترش بیش از پیش روابط تجاری با اروپاست، بر اهمیت صادرات کشور عزیزمان ایران جهت امنیت انرژی اروپا، تاکید کرد.

کرباسیان با اشاره به روابط چند صد ساله کشور عزیزمان ایران با اروپا از وقت شاه عباس تاکنون، گفت: اروپا همواره پیش از تحریم ها، بزرگ ترین شریک تجاری کشور عزیزمان ایران محسوب می شد و اکنون در دوره پساتحریم نیز نه تنها به دنبال آن هستیم که روابطی عادی داشته باشیم، بلکه درصدد گسترش بیش از پیش روابط هستیم.

وی افزود: ما با داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز درصدد زیاد کردن ظرفیت جهت صادرات به اروپا به عنوان یکی از واردکنندگان مهم انرژی هستیم و این مساله موجب زیاد کردن امنیت انرژی اروپا خواهد شد. از سوی دیگر، کشور عزیزمان ایران نیز به دنبال جذب 250 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت ها، نفت و گاز و صنایع متفاوت است.

** ظرفیت مسابقه کشور عزیزمان ایران با امارات در میزگرد حمل و نقل

میزگردی با عنوان ‘ایجاد شبکه هوشمند حمل و نقل’ نیز در روز چهارشنبه برگزار شد که در آن ظرفیتهای کشور عزیزمان ایران جهت توسعه بنادر و شبکه های حمل و نقل منطقه ای بررسی شد. ‘ویم دیلن’ رییس بخش توسعه تجاری بندر آنتورپ بلژیک گفت که پرسشها زیرساختی و همچنین تحریمها موجب عدم توسعه در این زمینه شده است ولی تاکید کرد همانطور که در شمال غربی اروپا بنادر بزرگ نزدیک به هم وجود دارند. کشور عزیزمان ایران نیز می تواند در خلیج فارس قطب تجاری در کنار بندر ‘جبل علی’ امارات داشته باشد.

** ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش بیمه ایران

یکی از میزگردهای فرعی روز دوم مجمع با عنوان بیمه بود که در آن ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش بیمه کشور عزیزمان ایران مورد بررسی قرار گرفت.

احسان همتی مدیر بیمه های اتکایی و امور بین الملل ‘بیمه ما’ نیز در سخنان خود گفت: به لطف دکتر روحانی و به لطف برجام ما این وقت را به دست آوردیم که بار دیگر با شرکتهای بزرگ بیمه در کشورهای اروپایی بخصوص در فرانسه ، آلمان ، سوئیس و انگلیس دوباره مرتبط شویم و همکاری کنیم.

در این میزگرد از جمله مطرح شد که 11 درصد واحدهای مسکونی کشور عزیزمان ایران بیمه دارند و حدود 90 درصد بیمه آتش سوزی ندارند. در کشور عزیزمان ایران حدود 25 میلیون ماشین وجود که حدود 87 درصد آن پوشش بیمه ای ندارند. همچنین در خصوص بیمه عمر تنها 14 میلیون نفر بیمه عمر دارند و اینها نشان دهنده ظرفیت کار در بخش بیمه کشور عزیزمان ایران است.

پرویز خسروشاهی معاون بیمه مرکزی در این میزگرد گفت: با شرط رعایت استانداردهای نظارتی ، ما تمام تلاشمان را به کار می گیریم که سرمایه گذار خارجی در صنعت بیمه کشور عزیزمان ایران حضور داشته باشد.

وی به عنوان مثال گفت: در کشور عزیزمان ایران از زمانی که صنعت بیمه شکل گرفته در حوزه بیمه های عمر واگذاری بیمه اتکایی وجود نداشته ولی در یکی دو سال اخیر جهت تقویت ارتباط شرکتهای بیمه با شرکتهای خارجی و انتقال دانش فنی ، جهت نخستین بار مجوزهای مورد نیاز به یکی از شرکتهای بیمه داده شد که بتواند قرارداد واگذاری اتکایی داشته باشد.

** میزگرد معادن و فلزات

‘سلمان نصر’ از کارشناسان شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور عزیزمان ایران (ایمیدرو) در یکی از میزگردهای فرعی روز چهارشنبه با عنوان سرمایه گذاری در معادن و فلزات کشور عزیزمان ایران ، فرصتهای سرمایه گذاری را در این بخش تشریح کرد. اودر پاسخ به یکی از حاضران در خصوص محدودیت قانونی جهت شخصی سازی در ایران، گفت: محدودیت قانونی جهت شخصی سازی در کشور عزیزمان ایران حرف درستی نیست. در بخش معادن هیچ محدودیتی وجود ندارد . بعضی اوقات شما تبلیغات یا مطالب اغراق شده است راجع به کشور عزیزمان ایران می شنوید ولی باید حقایق را پیدا کنید.

** ارائه وقت های همکاری در معادن کشور عزیزمان ایران به شرکت های گلنکور و ABB

مهدی کرباسیان مدیر هیات عامل شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور عزیزمان ایران (ایمیدرو) در حاشیه مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا ، در دیدارهای جداگانه ای با مدیرعامل شرکت معدنی انگلیسی – سوئیسی ‘گِلنکور’ و معاون شرکت ABB سوئیس به معرفی وقت های همکاری و سرمایه گذاری در بخش معدن کشور عزیزمان ایران پرداخت. کرباسیان در دیدار با ‘ایوان گلسنبرگ’ (Ivan Glasenberg) مدیر عامل شرکت گلنکور زمینه های سرمایه گذاری مستقیم در طرح های مس، سرب و روی و سنگ آهن کشور عزیزمان ایران را تشریح کرد.

همچنین در نشست کرباسیان با معاون شرکت ABB سوئیس که به صورت یک کارگاه آموزشی برگزار شد همکاری زیاد ایمیدرو و ABBدر زیاد کردن بهره وری و صرفه جویی در مصرف انرژی با رویکرد استفاده از فناوری های نو در کم کردن مصرف و بهره وری انرژی در طرح های معدنی و صنایع معدنی جهت کم کردن قیمت تمام شده است محصولات معدنی و فلزی مورد بررسی قرارگرفت.

** تاکید بر جذابیت های گردشگری ایران

موضوع یکی دیگر از میزگردهای روز چهارشنبه گردشگری بود. در این میزگرد ‘دیرک بولیتار’ مدیر بخش کشور عزیزمان ایران در شرکت هواپیمایی فرانسوی – هلندی ‘ایرفرانس – کی ال ام’ و همچنین مجید حسینی نژاد مدیر ‘علی بابا’ و مجید مشکینی رییس شرکت ‘پارسیان پرواز مهر’ وابسته به بریتیش ایرویز در کشور عزیزمان ایران حضور داشتند و پرسشها مربوط به توسعه گردشگری را مورد بررسی قرار دادند. مدیر بخش کشور عزیزمان ایران شرکت ایرفرانس-کی.ال.ام با تمجید از جاذبه های گردشگری در کشور عزیزمان ایران به افرادی که تا کنون از کشور عزیزمان ایران دیدن نکرده اند توصیه کرد که حتما به کشور عزیزمان ایران سفر کنند. اودر پاسخ به سوالی راجع به مشتریان نشانه این شرکت با توجه به بعضی محدودیتهای گردشگری در کشور عزیزمان ایران گفت: مشتریهای نشانه ما کسانی هستند که می خواهند کشور عزیزمان ایران را آنگونه که امروز است ببینند.

** میزگرد سرمایه گذاری شخصی و تحول اقتصادی

آخرین میزگرد (پنل) همایش دو روزه چهارمین مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا عصر چهارشنبه با عنوان سرمایه گذاری شخصی و تحول اقتصادی برگزار شد.

‘مجید زمانی’ عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت مدیریت سرمایه ‘کیان’ در گفتگو با خبرنگار ایرنا در خصوص مباحث این میزگرد گفت: بحث این میزگرد راجع به این بود که چگونه می توانیم سرمایه خارجی را جهت سرمایه گذاری در بخش شخصی و شرکتهای شخصی کشور عزیزمان ایران که در بورس نیستند بیاوریم و باعث رشد و توسعه این شرکتها از طریق انتقال فناوری و انتقال پول بشویم که پرسشها متفاوت بررسی شد و نتیجه این بود که کشور عزیزمان ایران از لحاظ این نوع سرمایه گذاری موقعیت خوبی دارد و بازده سرمایه گذاری بسیار اوج است ولی کسانی هم که می آیند باید تجربه و تخصص این کار را داشته باشند و بتوانند بجز پولی که می آورند ، جهت شرکتها ارزش افزوده ایجاد کنند .

وی در توضیح’سرمایه گذاری خصوصی’ (private equity) گفت: این یک نوعی از سرمایه گذاری است معمولا از طریق خرید سهام ، کنترل شرکتی را به دست می گیرند و از طریق تقویت مدیریت، عوض کردن مدل تجاری ، عوض کردن ساختارها و ارتقای سطح کیفی محصولات تلاش می کنند رشد سریعی به شرکت مربوط بدهند. یعنی آوردن تخصص و مدیریت به شرکتی که در حال کار است.

زمانی در خصوص پیشنهاد خود راجع به ایجاد سیاست واحد اقتصادی که در میزگرد هم مطرح کرده بود گفت: اگر یک نفر یا یک نهاد مسئول همه سیاست های اقتصادی باشد فکر می کنیم که نتیجه بسیار بهتر خواهد بود از اینکه بانک مرکزی ، وزارت اقتصاد ، شرکت حمایت از مصرف کننده و نهادهای دیگر هر کدام یک حرف بزنند. واقعا تجربه خوبی را نداریم اگر بتوانیم مثل سیاست خارجی تمرکز ایجاد کنیم بهتر خواهد بود.

** ارائه نتیجه های نظرسنجی ها در حمایت از برجام و تعامل با خارج

امیر فرمنش از موسسه نظرسنجی ‘ایران پل’ (Iran Poll) به تشریح نتیجه های یکی از نظرسنجیهای اخیر این موسسه پرداخت و خاطرنشان کرد که ایرانیان به موفقیت برجام و همچنین تجارت خارجی خوشبین هستند.

همایش دو روزه مجمع کشور عزیزمان ایران و اروپا در زوریخ با تاکید مقام های ارشد جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران بر تعامل گسترده با دنیا و ارتباطات وسیع با ملت ها و دولت های جهان، تبلور خوبی از تعامل گسترده اقتصادی و تجاری کشور عزیزمان ایران بود که با توجه به مشورت ها و بحث ها و دیدارهای انجام شده است انتظار می رود در آینده شاهد نتیجه های عملی و خوبی از این نشست در قالب توافقها و قراردادهای همکاری متفاوت باشیم.

سفیر انگلیس در کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، این همایش را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت مهم است که اثبات شود برجام افرادی را کنار هم می آورد و کارهایی در حال انجام شدن هست. سفیر هلند در کشور عزیزمان ایران نیز برگزاری چهارمین همایش کشور عزیزمان ایران و اروپا را بسیار بافایده ارزیابی کرد و گفت: شرکت های هلندی علاقه وافری به کار در کشور عزیزمان ایران دارند و من خبرهای خوبی از شرکت های هلندی شنیدم. مجید زمانی از شرکت کیان نیز گفت: برگزاری هر سال چنین همایشی با توجه به بازتابی که در رسانه های خارجی دارد و همچنین ایجاد فرصتهای کاری بسیار خوب هست.

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | خارجی | ایرانی | ایرانیان | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | اتحادیه اروپا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog